5 filmów, które mnie wyjątkowo poruszyły

Kino swoją magią obrazu od zawsze mnie czarowało. Obserwowałam już bacznie disnejowskie księżniczki, przebrnęłam przez różne seriale i ekranizacje. Jednak w sercu pozostaje moje prywatne top 5. Są to zupełnie subiektywne spostrzeżenia. Nie jestem znawcą ani żadnym krytykiem filmowym. Piszę, jak czuję.

  1. Podaj dalej

Po pierwsze – bardzo dobra i godna rola Kevina Spacey. Właściwy aktor do tej roli, bo zapada w pamięć.

Film mnie kiedyś mocno zainspirował. Tak jak główny bohater, stworzyłam listę osób, którym mogę pomóc, licząc przy tym, że podadzą dalej ten zalążek dobroci. Oczywiście niektórym może się wydawać to zbyt utopijną wizją… Dla mnie, jako trzynastolatki, Podaj dalej był jak święty Gral. To był pomysł na naprawienie tego zepsutego świata. Nadzieja, że da się go skleić taśmą chęci i zapału.

Wzruszam się wystukując w klawiaturę krótki opis. Jako zagubiona nastolatka nie mogłam oderwać oczu od takiej dawki mądrości. Warner Bros wyemitował mi majstersztyk.

  1. Pocahontas

Moja ulubiona księżniczka Disneya od zawsze na zawsze. To właśnie ona obaliła ten patriarchalny styl życia. Nauczyła mnie walki o swoją tożsamość i rodzinę. Udowodniła, że kobieta nie potrzebuje księcia na białym koniu. Wręcz przeciwnie – wyraża siebie, buntuje się i uwalnia swoje prawdziwe „ja”. Kiedyś także swoje uzewnętrznię.

  1. Efekt motyla

Inspiracja do prowadzenia pamiętnika. I choć pojawiają się wątki nieco nierealne, to wciągnęłam się w ten świat. Pamiętnikiem bowiem można cofnąć się w czasie, do wspomnień. Dosłownie.

  1. Z dystansu

Ociekający refleksją życiową film, ukazuje pedagoga, który nie podchodzi emocjonalnie do podopiecznych. Pomimo swojego nauczycielskiego talentu, trzyma dystans. Osobiście uwielbiam za masę cytatów i za Adriena Brody.

  1. Młodzi gniewni 

Kiedy obejrzałam ten film pierwszy raz, pomyślałam: „Chcę być taką zajebistą babką, jak Michelle Pfeiffer!”. Bez ściemy.

Wcieliła się w rolę byłej wojskowej, która podjęła pracę w szkole jako nauczyciel. Ujarzmiła młode, nastoletnie umysły metodami, godnymi miejsca w jakimś vademecum pedagogów.

Reżim czy może dar nauczania? Kolejna dawka dobrego kina, z nutą inspiracji zawodowej.

Krótkie opisy, by nie wkradły się zbyt duże spoilery. Kawałek serca w blogosferze.

2 myśli w temacie “5 filmów, które mnie wyjątkowo poruszyły

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s